Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kledba bratří Grimmů

9. 11. 2006

Výpravná pohádka, ve níž spolu bojuje dobro se zlem - a taky poetika Terryho Gilliama s tahem na komerční bránu producentů Weinsteinových. I když to druhé skončí plichtou, kouzlo je stejně to tam.

Bratři Grimmové jsou "ti hodní", i když to tak zatím moc nevypadá. Potulují se Německem okupovaným napoleonskými vojáky, děsí vesničany nastraženými bubáky a pak je za úplatu domnělých strašidel zbavují. Potom je lapne francouzský generál a pošle je vyčistit skutečný strašidelný les, kde se ztrácejí malé holčičky, řádí vlčí muž a žije krásná, ale krutá královna.

A nebo jinak. Bratři Weinsteinové jsou "ti zlí". Jako producenti nelítostně šlapou na krk nebohým režisérům a s jejich pomocí sypou do světa filmy lepší i horší. Ve věži uprostřed kouzelného hvozdu bydlí hodný čaroděj Terry Gilliam, jehož pohádkové filmové vize uchvacují už dlouhá léta všechny, kdo mají oči a srdce na správném místě. Jenže Weinsteinové si pro něj vylezou a donutí ho spolupracovat na pohádce, která nakonec není ani jejich, ani jeho a ani nijak výjimečná.

To, zda Kletba bratří Grimmů končí dobře, se prozrazovat nesluší, ale ve verzi ze skutečného světa happyend nenajdete. Ten film vypadá jako přesně to, čím je: bastardem Weinsteinovic pragmatismu hollywoodských blockbusterů a dříve nezkrotné imaginace člověka, který stál za fantaziemi jako Brazil, 12 opic, Král rybář nebo kousky Monty Pythonů. Na jednu stranu tu máte magický les se zlomyslnými chodícími stromy, úžasné kostýmy nebo typicky gilliamovské detaily jako mučení pomocí šneků ve skleněných krabicích. Ale pak tu taky narazíte na spoustu rutinních scén, speciální efekty drahé a laciné zároveň a všeprostupující pocit, že ten film z vás tak trochu dělá blbce.

A proto je nejlepší snít. O tom, jak by Kletba bratří Grimmů vypadala, kdyby Weinsteinové nevyhodili kameramana Nicolu Pecoriniho. Kdyby dovolili Gilliamovi obsadit Samanthu Morton místo ordinérní krásky. Kdyby hvězdný Matt Damon směl nosit "nehvězdnou" nosní protézu... Na plátně však místo dalšího triumfu Gilliamovy obrazotvornosti uvidíte jen lehce nadprůměrnou pohádku, kterou mohl natočit leckdo, a vaší nejsilnější emocí bude dobrý pocit z toho, že si na ní vydělali čeští herci a štáb, protože Kletba bratří Grimmů se natáčela u nás. A to je na pohádku trochu málo. Tak to holt dopadá, když pohádky dirigují lidé, kteří myslí na peníze až v první řadě.

The Brothers Grimm, ČR/USA, 2005, 118 min. Režie Terry Gilliam, hrají Matt Damon, Heath Ledger, Jonathan Pryce, Lena Headey. Premiéra 10. 11. 2005.

 

Náhledy fotografií ze složky Kletba bratří Grimmů

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nej

(Libeček, blbeček, 8. 10. 2008 11:39)

úúžasnej filmíík!!! Ale je tu málo obrázků z toho filmu a některý rozmazaný. Jinak super!!!